Jak vybrat bezpečnostní kameru? S námi budete vědět, na co se zaměřit.

 

Ke každému domu dnes neodmyslitelně patří i kamerový systém, který pracuje ruku v ruce s chytrým alarmem. V tomto článku si popíšeme, jak vybrat venkovní i vnitřní chytré kamery.

 

Co to vlastně je chytrá bezpečnostní kamera?

Chytrá kamera umí detekovat pohyb či abnormální zvuk, a dokáže Vás díky tomu v reálném čase upozornit na hrozící nebezpečí (zloděj apod.). Některé kamery umí rozlišit, zda-li se před kamerou pohybuje člověk nebo auto. Pak je možné si nastavit, že kamera Vám pošle upozornění pouze při detekci pohybu člověka a nebude Vás zatěžovat např. detekcí pohybu Vašeho domácího mazlíčka po bytě. V systému může být zapojeno více chytrých kamer a nahrávací zařízení, kam se ukládá záznam všech událostí. Zároveň můžete sledovat aktuální dění před kamerou kdykoliv potřebujete přes mobilní či počítačovou aplikaci.

 

Při výběru bychom si měli položit následující otázky:

  1. Co budeme sledovat
    • Bude to venkovní nebo vnitřní prostor
    • Potřebuji přehled nebo detail
  2. Bude kamera na dosažitelném místě
  3. Kam budeme ukládat záznam

Pokud potřebujete sledovat okolí domu, obecně volíme širší úhel záběru. Objektiv by měl být do 4 mm, nejčastěji volíme 2,8 mm, ten nám poskytne cca 110° úhel záběru. Chytré kamery pro venkovní použití by měly splňovat krytí proti prachu a vodě IP66 nebo vyšší. Z důvodu jednodušší instalace a následné údržby doporučujeme pro venkovní použití kamery typu „bullet“, kde při nočním přísvitu nehrozí odrazy od prachu nebo jiných nečistot na krycím skle.

Pro sledování vnitřních prostor využijeme také širšího úhlu záběru. Kameru s objektivem 2,8 mm umisťujeme obvykle do rohu místnosti, a máme tak přehled o dění v celé místnosti. Do interiérů doporučujeme spíše kamery typu „dome“, které snadněji splynou s okolím,  a zároveň je obtížnější jejich poškození vandalem. Případně lze využít drobnějších stolních kamer typu "cube", které lze postavit např. na poličku, televizní stolek apod.

porovnání designu

Užší úhel záběru volíme pro sledování detailnější scény, jedná se o objektivy 6-12 mm. Hodí se např. pro sledování branky do zahrady, zahradního domku, v případě prodejny pro bližší pohled na kasu apod. Na detailnějším záběru lze lépe rozeznat rysy člověka, SPZ auta nebo hodnoty bankovek.

Samostatnou kapitolou je rozlišení. Můžeme obecně říci, že čím větší rozlišení, tím více detailů v obraze uvidíme, ale zároveň se nám na uložiště vejde kratší časový úsek záznamu. Pro běžné použití bohatě postačuje rozlišení Full HD (1080p). Pokud potřebujete více detailů i na větší vzdálenost, je možné instalovat kamery s rozlišením 4 Mpix (1440p) nebo 4K (2160p).

Jak se ukládá záznam z chytrých kamer? Na výběr máte několik možností. Záznam z kamer lze ukládat na SD kartu v kameře. To však nedoporučujeme, protože paměťové karty mají malou kapacitu a z principu jejich konstrukce nejsou vhodné na trvalý zápis dat. Většina paměťových karet se při použití v bezpečnostní kameře během jednoho roku porouchá, a Vy pak budete muset kartu z kamery vyndat a vyměnit. Další možností uložení záznamu je software v počítači. Většina výrobců poskytuje programy, kam lze zdarma nahrávat záznam z jejich kamer. Nejlepší volba je použití speciálního nahrávacího zařízení NVR, které je na to přímo konstruované, případně lze použít chytré domácí uložiště. U kamer IMOU od firmy Dahua výrobce umožňuje pořídit si cloudové uložiště přímo určené pro uložení záznamu z kamer.

 

Funkce chytrých kamer

Detekce pohybu – nejdůležitější funkcí chytrých kamer je detekování pohybu v obraze. Na kameře lze nastavit místa, kde má kamera detekovat pohyb. V momentě, kdy kamera zaznamená pohyb, může vás upozornit a poslat notifikaci na mobilní telefon a Vy ihned uvidíte, co se děje. Ve spolupráci s dalšími prvky chytré domácnosti můžete na základě detekce pohybu např. zapnout světla nebo sirénu.

Detekce zakrytí kamery – v momentě, kdy někdo chytrou kameru zakryje, kamera upozorní majitele na mobilním telefonu.

Pokus o přihlášení – kamera dokáže rozeznat pokus o nelegální přihlášení a ihned o tom notifikuje majitele.

ANR - automatická záloha při poruše – pokud je v kameře záložní SD karta a dojde k problému na přenosové trase (třeba porucha switche), kamera začne nahrávat na SD kartu. Jakmile dojde k opětovnému navázání spojení mezi kamerou a nahrávacím zařízením, kamera záznam odešle do nahrávacího zařízení NVR.

PoE napájení kamer přes síťový LAN kabel, například z PoE switche nebo z nahrávacího zařízení NVR. Díky tomu stačí k napájení a přenosu videa pouze jeden kabel, kamera tedy nemusí být v dosahu zásuvky.

Pokud máte jakýkoliv dotaz, neváhejte se nás zeptat.